Ø300mm Digital Measuring Vertical Profile Projector 150W VP300-1510
Hoyamo and Sinowon Inc
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : SINOWON
Model Number : VP300-1510
Certification : CE
Place of Origin : Jiangmen, China
MOQ : 1 Sets
Price : Can be discussed
Payment Terms : L/C, T/T
Supply Ability : 100 Sets/Month
Delivery Time : 15 work days
Packaging Details : Plywood Box
Code# : 511-330
Metal Stage Size : 258x308mm
Glass Stage Size : 148x206mm
Stage Travel Range : 150x100mm
Product Dimension : 988x563x1157mm
Focusing Range : 90mm
Instrument Accuracy : ≤3+L/200(um)
Sales Resolution : 0.0005mm
Load Capacity : 10Kg
Net Weight : 165Kg
Contact Now
Ø300mm Digital Vertical Profile Projector VP300-1510
Features:
​● With coating process reflector, clearer image and great dustproof;
​● Adjustable contour and surface illumination, to meet with difference workpiece demand;
​● Imported high light and long using life LED illumination, to ensure precision measurement demand;
​● High resolution optical system with clear image and magnification error is less than 0.08%;
​● ​Powerful Bi-axial fan cooling system,highly increase using life;
​● Powerful and colorful DRO DP400,realized fast and accurate 2D Measurement;
​● Built-in Mini-printer, can print and save data;
​● With standard 10X objective, optional 20X,50X objective,rotary table, foot switch ,clamp, etc.
Specification:
Commodity Ø300mm Digital Vertical Profile Projector
Reverse Image VP300-1510 (#511-330)
Obverse Image VP300-1510Z(#511-330Z)
Metal Stage Size 258x308mm
Glass Stage Size 148x206mm
Stage Travel Range 150x100mm
Product Dimension(L×W×H) 988x563x1157mm
Packing Dimension(L×W×H) 1200x800x1500mm
Focusing Range 90mm
Sales Resolution 0.0005mm
Load Capacity 10Kg
Projector Screen Diameter: φ312mm, Measurement Range ≥ Ø300
Rotation Angle 0~360° ;Resolution: 1 or 0.01°,Accuracy 6’
Digital Readout DP400 Multifunction colorful LCD digital readout
Illumination
Contour Illumination:3.2V/10W LED
Surface Illumination:3.2V/10W LED
Working Environment Temp 20℃±5℃,Humidity 40%-70%RH
Power Supply AC110V/60Hz; 220V/50Hz,150W
Cold-air Blowing System 3-axis Powerful Fan
Gross/Net Weight 210/165kg
Objective Lens:
Objective Lens 10X(Std.) 20X(Opt.) 50X(Opt.)
Field of View Φ30mm Φ15mm Φ6mm
Working Distance 80mm 67.7mm 51.4mm
Product Tags:
Ø300mm Vertical Profile Projector
Vertical Profile Projector 150W
Digital Measuring Profile Projector
Buy cheap Ø300mm Digital Measuring Vertical Profile Projector 150W VP300-1510 product
Ø300mm Digital Measuring Vertical Profile Projector 150W VP300-1510 Images